Návod na údržbu a čištění

 

Zásady používání nábytku:

 

 1. Při běžném používání nábytku je zapotřebí dodržovat, aby prostory, v nichž je nábytek umístěn, měly běžnou pokojovou teplotu a nebyla v nich vlhkost. Nábytek nesmí být vystaven přímému slunečnímu záření a škodlivým povětrnostním vlivům. Nábytek je určen k používání v uzavřených prostorách, v nichž se teplota pohybuje mezi 10 a 30 stupni Celsia a vlhkost vzduchu je v rozmezí 30 až 60%.

 2. Nábytek musí být umístěn minimálně 1 metr od zdrojů tepla ( radiátor, kamna, apod.)

 3. Při rozbalování a sestavování nábytku nepoužívejte ostré předměty.

 4. Po rozbalení se mohou na nábytku v některých místech objevit na potahovém materiálu objevit faldy nebo lehce zvlněná tkanina. Tato vlastnost zmizí po několika dnech používání nábytku.

 

 

Zásady čištění nábytku :

 

 1. Čalouněný nábytek :

 

 • Čalounění pravidelně a pečlivě zbavujeme prachu, nejlépe luxováním. Na lehké znečištění použijeme čistou houbu navlhčeném v mýdlovém roztoku. Na větší nečistoty použijeme čistící prostředek na čalouněný nábytek. Proveďte nejprve zkoušku stálosti barev na kousek skryté látky. Naneste malou část přípravku, které setřete bílým hadříkem. Jestliže látka změnila barvu či strukturu, tento přípravek nepoužívejte.

 • Přímé sluneční světlo škodí čalouněnému nábytku.

 • Případné skvrny netřete, pouze odsávejte suchým hadříkem.

 

 

2. Dřevěný a laminový nábytek:

 

 • Prach z dřevěných částí odstraňte měkkou, čistou a suchou prachovkou. Při větším znečištění použijte speciální čistící prostředek určený pro nábytek povrchově dokončený polyuretanovými, nebo vodou ředitelnými laky (např. Pronto).

 • Při jeho aplikaci postupujte přesně dle návodu od výrobce.

 • Nábytek z masivního dřeva by neměl být vystavován přímému slunečnímu záření a vlhkosti.

 

3. Kovové a plastové části:

 

 • Kovové části zrcadlového lesku vyčistíme leštěním, pomocí speciálního přípravku na leštění chromových povrchů. Při leštění postupujte přesně podle návodu na přípravku.

 • Plastové části se doporučují uchovávat před přímým slunečním zářením. Nematná skvrny snadno odstraníme mýdlovou vodou nebo neutrálním saponátem.

4. Kůže a Eko kůže:

 • Skvrny na tkaninách a kůžích je možno čistit jemným bavlněným hadříkem navlhčeným ve vodě. Je potřeba dbát na to, aby nedošlo k promočení čalouněného materiálu. Vlhká místa vysušte čistou utěrkou.
 • Použití konzervačních prostředků určených na kůže je potřeba nejprve vyzkoušet na místě, které není běžně vidět. Konzervaci je možno provádět maximalně jednou za tři měsíce.
 • Sedací soupravy je třeba čistit (utírat prach) tak často, jako u ostatních částí vašeho nábytku. Úplné čištění koženého nábytku je potřebné 2-4 krát do roka.
 • Použití roztoku z Jelena ( čistící mýdlový prostředek) a vody. Jemným bílým, dobře vyždímaným hadříkem ošetřit.

!!!DŮLEŽITÉ!!!

 

NA NÁBYTKU PO ČIŠTĚNÍ NESMÍ ZŮSTAT VODA. POKUD SE VODA DOSTANE MEZI

ABS HRANU A LAMINO, DOJDE K NASÁKNUTÍ A NABOBTNÁNÍ DESKY. TAKOVÉ ZVĚTŠENÍ TLOUŠŤKY JE NEVRATNÉ. ANI PO ÚPLNÉM VYSCHNUTÍ SE MATERIÁL NEVRÁTÍ DO PŮVODNÍHO STAVU.

K čištění jakéhokoli materiálu je přísně zakázané používat chemické rozpouštědla( aceton, benzín).

 

Návod na údržbu a čištění koberců

 

Postup při údržbě:

1. Preventivní údržba

Používejte ve všech vchodech rohožky - odstraní špínu a vlhkost z obuvi. Rohožky je nutno pravidelně čistit, aby se samy nestaly zdrojem špíny.

2. Pravidelné vysávání

Nejdůležitější při péči o Váš koberec je jeho pravidelné vysávání 2-3x týdně. Je však pravděpodobné, že i přes pravidelné vysávání, bude koberec za určitou dobu jevit známky znečištění. A tehdy je třeba provést důkladné vyčistění, kterým se z koberce odstraní hloubkové nečistoty.

3. Čištění koberců

Existují tři druhy čištění:

a) Čištění suchou cestou

Při této metodě se používá prášek, který je hrubý, mírně vlhký a má výraznou absorpční schopnost. Díky těmto vlastnostem na sebe váže prach a nečistotu. Tento prášek se na koberec nasype, nechá se působit (dle návodu) a poté se vysaje. Tato metoda je zvlášť vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu, s výjimkou koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu hrozí nebezpečí, že prášek zůstane v koberci a proto se čistění suchou cestou u těchto druhů nedoporučuje.

b) čištění mokrou cestou

Jedním z čisticích prostředků, které můžete obecně použit pro každý druh koberce je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čistém vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též použit speciální prostředky na čistění koberců, které jsou na trhu dostupné Nikdy nepoužívejte zásaditý šampon, saponáty pro domácnost, nebo šampony s obsahem čpavku. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňováni čisticího prostředku z koberce. Čisticí roztok se rovnoměrné nanese na celou plochu koberce, na znečištěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čistění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádné vyschnout a nechodit po něm, dokud není úplné suchý.

c) Strojové čištění

Tato metoda zvaná též parní čistění spočívá ve vstřikování roztoku velmi horké vody a vhodného saponátu do kobercového vlasu. Nečistoty jsou unášeny vodou, která je téměř okamžité odsáta výkonným systémem mokrého vysáváni Tato metoda je vhodná pro velmi znečištěné koberce a v kombinaci s čistěním mokrou cestou lze do původního stavu uvést i velmi špinavý a sešlapaný koberec. Pokud použijete čisticí stroj sami, je třeba dodržovat návod a nepřekročit koncentraci přísad uvedenou výrobcem. Pro dokonalý výsledek doporučujeme přenechat toto čistém profesionální firmě.

Péče o vlněný koberec:

Dlouhou životnost vašeho vlněného koberce podpoříte správným zacházením. Koberce nejvíce poškozuje vlhkost, dlouhodobé nečistoty a nesprávná údržba.

Podklad pod kobercem má být plochý, rovný a zcela suchý. Nerovnosti by se časem do koberce obtiskly a vlhko rozvíjí vytváření plísní.

Koberec nezatěžujte velmi těžkým nábytkem. Na nohy židlí a stolů připevněte ochranné podložky.

Přímo na koberec nikdy nepokládejte nádoby s pokojovými květinami, které zaléváte. Může dojít k nevratnému poškození vlasu koberce, zpuchření vláken pod kořenáči nebo vytvoření plísně.

Koberec nikdy neklepejte na klepadle. Části koberce ležící na hraně se mohou popotahováním a klepáním poškodit a může docházet k uvolňování uzlů.

Zamezte přímému slunečnímu záření na koberec, může docházet ke změnám barev.

Pod kusový vlněný koberec používejte podložku. Předejdete deformaci koberce, ochráníte jeho spodní stranu a zamezíte jeho klouzání.

U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče, které by mohly koberec poškodit.

Odstraňování skvrn:

Používejte prostředky určené pro čištění vlny. Nepoužívejte čističe pro koberce ze syntetických materiálů, vlněné koberce mohou nevratně poškodit.

Tekutou nečistotu pouze odsajte čistou textilií, koberec nikdy netřete.

Prostředek na čištění vždy nanášejte od okraje skvrny do jejího středu, skvrna se tak nezvětšuje. Několik minut nechte působit a odsajte.

Barevnou stálost při čištění opatrně vyzkoušejte na rubové straně, nebo okraji koberce.

Na znečištění pivem, nebo limonádou použijte slabší roztok octa a čističe na vlnu.

Mastné skvrny a skvrny od bílkovin odstraňte vlažnou mýdlovou vodou, nebo roztokem prostředku na čištění vlny.

Žvýkačku nejprve zmrazte speciálním sprejem, vydrolte a rozmělněte, zbytky nasucho vykartáčujte a vysajte.

Vosk ze svíček odstraňujte velmi opatrně nepříliš horkou žehličkou, kterou přiložíte na piják.

Údržba a čištění kusových koberců

Na běžnou údržbu se doporučuje vysávání. Na odstranění skvrn se doporučují čistící ubrousky nebo přípravek určený na odstranění skvrn např. Star nebo Mr.Teppich odstraňovač skvrn.

Na hlubší čištění, především u kvalitnějších koberců – z materiálu vlna, acryl a heatset se doporučuje čištění tzv. suchou cestou, kdy se na koberce nasype jemný prášek, který pohltí nečistoty a pak se vysaje. K dostání je ve specializovaných prodejných nebo v naší nabídce – Vanish –suché čištění.

Další doporučovanou možností je čištění pěnou – např.čistící prostředek na koberce Mr.Teppich, Peršan – kdy se vytvoří hustá pěna, která se nanese na koberec tak, aby nebyl úplně promáčen, a po vyčištění se koberec opět vysaje.

Čištění mokrou cestou se u kvalitnějších kusových koberců nedoporučuje, neboť může dojít k poškození apretury vlákna a to má za následek vypadání vlasové části koberce.

 

JAK NA SKVRNY

 1. Skvrny odstraňujte vždy tak rychle, jak je to jen možné.

 2. Nejprve odstraňte povrch skvrny nožem nebo lžící. Postupujte při tom od kraje ke středu, abyste ji zbytečně nezvětšili.

 3. Pak skvrnu odstraňte hadříkem nebo savým papírem. Snažte se při tom odstranit co nejvíce vlhkosti, např. tím, že se na papír postavíte.

 4. Nedrhněte místo příliš. Váš koberec by mohl na postiženém místě silně změnit původní vzhled.

 5. Ve většině případů lze zbytek skvrny odstranit vlažnou vodou, ev. trochou šamponu na koberce, suchou pěnou, popř. tetrachlórem (tetrachlórmetanem). V žádném případě nepoužívejte prací nebo čistící prostředky s tzv. změkčovadlem(optickým zesvětlovačem). Pokud použijete čistící prostředky, vyzkoušejte je nejdřív na zcela malé ploše.

 6. Nenechávejte skvrnu příliš mokrou. Přes veškerou opatrnost by mohl vzniknout tmavý okraj kolem postiženého místa. Nechoďte po koberci, dokud neuschne.

UPOZORNĚNI!

 1. Aceton, odlakovač - nepoužívejte na materiály z acetátového hedvábí nebo tricelu.

 2. Metylalkohol - je hořlavý a jedovatý.

 3. Technický benzín - na citlivých materiálech nechává kontury, těžko se odstraňuje.

 4. Peroxid vodíku - trvale poškozuje materiál, zesvětluje.

 5. Nejdříve způsob odstranění skvrny vyzkoušejte na skryté části koberce (např na okraji). Jako tampóny používejte bílé (nebarvené) absorpční materiály z bavlny.

DRUH SKVRNY

PROSTŘEDEK

MÁSLO, TUK, KRÉM NA BOTY, SILNĚ OLEJOVĚ SKVRNY:

Absorpční tampón namočený v technickém benzínu, poté ředěný šampon na koberce (osvědčily se také gelové prací prostředky).

LIMONÁDA, LIKÉR, INKOUSTOVÁ NÁPLŇ:

poťukávejte skvrnu zředěným čpavkem, poté studená voda.

VÍNO:

posypte solí a nechte působit. Poté teplá voda nebo ředěný biologický práci prostředek.

ŽVÝKAČKA:

odstraňovač žvýkaček (mrazicí činidlo). Je možno přetřít žvýkačku kostkou ledu aby ztuhla, poté potřete absorpčním tampónem namočeným v metylalkoholu a vyčistěte jako obvykle.

FIX, PROPISOVACJ TUŽKA:

pokud nestačí teplá voda a ředěný šampon na koberce, použijte absorpční tampón namočeny v metylalkoholu.

LAK NA NEHTY:

potřete absorpčním tampónem namočeným v acetonu. Pozor na barevné textilie (aceton odbarvuje!) Rychleschnoucí laky nelze odstranit v domácích podmínkách.

LEPIDLO:

ředitelné vodou - namočte a vyčistěte. Pozor na oděry materiálu! Lepivá místa po odstraněných samolepkách setřete navlhčeným hadříkem nebo technickým benzínem. Rychleschnoucí lepidla nelze odstranit ani chemickým čistěním.

ASFALT:

seškrábnete, poté použijte absorpční tampón namočeny v technickém benzínu.

KOLOMAZ:

terpentýn, poté v případe nutnosti eukalyptový olej.

REZ, MĚDĚNKA, NESMÝVATELNÝ INKOUST:

přetřete ředěnou citrónovou šťávou a nechte 10-I5min. působit. Poté na skvrnu položte vlhký hadřík a přežehlete. Opakujte dle potřeby.

PLÍSEŇ:

roztok čpavku (1:10) a následně teplá voda. Pozor na barevné textilie (čpavek odbarvuje)!

OLEJOVÉ BARVY:

nechte ztuhnout a oloupejte, na zbylou skvrnu přiložte sací papír a přežehlete vlažnou žehličkou.

VOSK:

- jakoukoli vodou, aceton nebo alkohol

PLASTELÍNA, MODELÁŘSKÁ HLÍNA:

pokud není hmota zatvrdlá - vyloupejte a zbytek tzv. vytamponujte přitiskáváním hmoty zpět na postižené místo. Poté použijte rozpouštědle tuku nebo lehký benzin (INF). Poslední stopy odstraníte absorpčním tamponem namočeným v technickém benzinu či acetonu.

PASTA NEBO VOSK NA PARKETY:

terpentýn.

KRÉM, RTĚNKA:

ředěný šampon na koberce, pokud je nutné - terpentýn.

ZVRATKY:

roztok 1 dl čpavkového alkoholu a 6-7 dl vody

KREV:

čistá studená voda, u zaschlých skvrn biologický prací prostředek (2%).

HOŘČICE, VÝKALY:

ředěný šampon na koberce s čajovou lžičkou octa, poté teplá voda.

MOČ:

vysušte houbou, poté chemický čistící prostředek na koberce.

OHARKY, SAZE:

vysát, poté ředěný šampon na koberce.

ČOKOLÁDA

teplá voda, v případě nutnosti ředěný šampon na koberce

ČAJ

teplá voda, ev biologický prací prostředek

celulózový lak

- odlakovač a v případě nutnosti tetrachlór, trichlór nebo terpentýn

* Některé skvrny jako od vína, kávy, rybízu se špatně odstraňují pokud nejsou ošetřeny okamžitě. Specializované čistící firmy disponují ale diversními prostředky, jejichž použití je lépe nechat na odborníkovi. V případě problému se s nimi poraďte.

 

Prodejna v Rumburku

Zahradní 546, 
408 01 Rumburk 

Tel.:   00420 412 384 220, 
Mob.: 00420 731 456 712              e-mail: prodejna-rbk@seznam.cz 

Provozní doba:                                

Po-Pá

 8.30-12.00x13.00-17.00  hod

So  8.30 -11:00 hod